Kaş ve Ben

İyi Niyetimden Kaybediyorum

3 Ağustos 2018

İyi Niyetimden Kaybediyorum

Verdiğim derslerde gözlemlediğim bir şey varsa o da insanların büyük bir çoğunluğunun iyi niyetli olmaktan yana şikayetçi olduğu. “İyi niyetimden kaybediyorum” diye bir cümle yerleşmiş literatürümüze. Niyetimiz temiz olduğu için kaybediyor olduğumuz inancına ben şahsen katılmıyorum. Çok romantik bir insan olduğumdan değil. Tam da Matematik okuduğumdan inanmıyorum. Bir taraftan Mantık okuduğum için insanların kullandığı bu cümleyi neden kullandığını da çok iyi anlıyorum. Mantık böyle mantıksız cümleler kurdurur çünkü insana.

Kendimizi Ne Olur Kandırmayalım

Kaybediyorsak eğer bir yerlerde bir şeyleri yanlış yapmışızdır. Ya da yeterince dikkatli davranmamışızdır. Kısaca akılsız kararlar almışızdır. Muhtemelen sorumluluk almak istememişizdir. Zaten “İyi niyetimden kaybediyorum” cümlesini kuran kişi sorumluluğu almak istemeyen kişidir bana göre. Dikkat edin anlatılan hikayelerde hep kendini gözetmemek vardır. Kendini gözetmeyen kişi karşı taraf onu gözetmeyen bir davranış sergilediği için tepkidedir. Sonra da ama ben iyi niyetliydim. Üzgünüm ama öyle bir dünya yok. Rica ediyorum aklımızı kullanarak önce yaşadığımız dünyayı biraz idrak edebilir miyiz?

Akıllı Oynamıyorsan İşin Zor

Yıllar evvel Muhteşem ve Kudretli Oz filmini izlediğimde, iyi niyetin aslında akılla yoğrulmadığında ne kadar da tehlikeli bir araç olabileceğini fark etmiştim. Filmde oldukça iyi niyetli, karşısındakinin her söylediğine koşulsuz inanan bir cadı vardır. Genelde böyle insanları tanımlarken saf kelimesini kullandığımız için ben de bundan böyle saf cadı olarak bahsedeceğim kendisinden. Bu saf cadının kız kardeşi ise kötü kalpli bir cadıdır. Gel gör ki saf cadı ablasının da kendisi gibi iyi bir cadı olduğuna inanmaktadır. Filmde gerçekten iyi ve iyi olduğu kadar akıllı bir cadı daha vardır. Saf cadı o kadar saftır ki, kötü kalpli ablası iyi cadının aslında kötü cadı olduğuna inandırmıştır kendisini.

Filmin sonunda kandırılan o iyi niyetli saf cadı, kandırıldığını fark ettikten sonra öyle kötü bir cadıya döner ki kötü olan cadı yanında melek kalır. İyi niyetli ve akıllı olan cadı ise tamamen aklını kullanarak ve niyetinden hiç ödün vermeden bir sahtekarın içinden koca yürekli muhteşem ve kudretli bir adam çıkarır.

Niyet benim yeryüzünde en değer verdiğim şeylerden biridir. Hatta bir insanda ilk bakacağım şeydir açıkçası. İbadetlerin bile hepsi niyetle başlıyor. İyi niyet kötü bir şey olamaz. Öyleymiş gibi algılatılmasını çok şeytani buluyorum ben açıkçası. Beyaz nasıl siyaha göre daha kolay kirleniyorsa, iyi niyette işte öyle kirlenmeye açık bir durum bence. Dolayısıyla niyetin temizliğini korumak için akıl da olmazsa olmazı bu işin.

İyi Niyetimden Kaybediyorum Lafını Kabul Etmiyorum

Aylar önce kendime güçlü bir niyet edindim. Çünkü iyi olan kazansın istiyorum artık. Bu kazanım için de nihayet emek vermeye cesaret edebildim. Aklımın yettiği ölçüde bu uğurda elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Her hafta hatta bazen her gün, niyetimi hatırlatıyorum kendime. Deneyimlediğim bir şey var; niyetiniz sağlamlaştıkça yollarınız ona göre şekilleniyor. Söyleşilerimi yayınladığım Likya Sohbetleri köşem böyle doğdu. İyi ki de doğurmuşum, bireysel yazılarımı yayınladığım Kaş ve Ben köşemden daha büyük mutluluk veriyor bana.

Derslerimde iyi niyetin üzerinde çok fazla durduğumu görünce, öğrencilerimden biri Cem Yılmaz’ın tam da bununla ilgili bir videosunu paylaştı benimle. Ben de bu videoyla veda etmek istedim bu hafta size. Son söz olarak da; iyi niyet kısmını biraz boş verin, niyetiniz ne siz önce ona karar verin. Doğru bir niyetiniz varsa iyilik arkasından zaten geliyor.

Didem Elif

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yorum Bulunamadı

Cevap Yaz