Kaş ve Ben

Bedenim Acı Çekiyor

6 Nisan 2018

Bedenim Acı Çekiyor

Kadın Bedeninin Muhteşemliği diyerek bitirdim geçen haftayı ama bedenim tam bir hafta boyunca bana oldukça ağrılı bir süreç yaşattı. Ateş, kemik ağrısı, eklem ağrısı, omuz ve boyun ağrısı ile başladık. Hadi onlar azaldı bir gün kendimi iyi hissettim derken öksürük ve öksürürken tabi ki ciğerlerde de ağrı. Nihayet iki gündür burnum da akıyor. Günlük sorumluluklarımı yerine getirebilmek için kendimle savaşıyorum. Resmen bir haftadır bedenim acı çekiyor. Ruhum ne kadar acı yüklemiş bedenime demek ki.

Bedenim Acı Çekiyor

Tamam bulaşıcı olabilir ya da üşütmüş de olabilirim, bahar havaları sonuçta giydiklerimiz bir fazla geliyor, bir az geliyor. Üşütmek için birebir zamanlar. Bir taraftan herkes hastalıktan kırılıyor, şu an bunlar sadece benim başıma gelmiyor elbette. Ancak insan organizması zihin, ruh ve bedenden oluşan bir bütün. Yediklerimiz yani beslenme biçimimiz; bedensel olarak yaptığımız hareketler yani egzersizler; zihnimizde ürettiğimiz hayaller, kaygılar, korkular ve kalbimizde biriktirdiğimiz sevinçler, mutluluklar, hayal kırıklıkları… Bütün bunların hepsi yaşam kalitemizi belirliyor. Bir hastalık geçireceksek de üzerinde etkisi oluyor. Ruhumuzun görünmeze attığını bedenimiz bazen bu şekilde görünür kılıyor. Aslında hastalandığım zaman şifalanma yoluna girdiğimi düşünürüm genelde ben. Halk arasında grip olunca “kaptık şifayı” denmesi gelir aklıma.

Kendimle Savaşıyorum

Ateş dediğimiz mikroplara karşı verilen bir savaştır aslında. Uzun zamandır ateşlenmemiştim sanıyorum. En son hamileyken geçirdiğim ateş basmaları aklımda kalmış. Ateş ister istemez yatırıyor insanı. “Hop kardeşim bir dur hele sen bi,” diyor. Ruhum ayaklanıp gitmek istiyor ama bedenim ona eşlik etmemeye kararlı. Bir dur diyor ısrarla, bir sakinleş, bugüne kadar biriktirdiğin şu yüklerinle önce bir helalleş. Madem kadın bedenini kucaklamaya niyetlendin biraz şifalandır kendini önce, bir arın bakalım.

Yok yok merak etmeyin ateşten sonra kafayı yemedim benim kafa hep böyleydi. Aslına bakarsınız hazır kızım uyurken ben de biraz dinlensem iyi olurdu ancak yazmanın bana daha iyi geleceğini düşünüyorum. Çünkü içimizde biriktirmek yerine dışarıya atmaya daha çok ihtiyacımız var. Daha önce alış-verişin öneminden bahsetmiştim. Bedenimiz alış veriş sistemi üzerine kurulu. Nefes alıp vermekten tutun da beslenme yoluyla aldıklarımızı da bir şekilde dışarı atıyoruz. Aynı şekilde duygularımızı da dengeli ve sağlıklı bir biçimde dışımıza aktarmamız gerekiyor. İfade bulmamış tüm negatif duygular bedenimizde birikiyor. Stres, kaygı, endişe, üzüntü, öfke bunlar sadece ruhumuza değil bedenimize de zarar veriyor.

Ruhum Acı Yüklemiş Bedenime

Bedenimle barışmaya ve biraz daha yakınlaşmaya karar verince biraz acılı ve sancılı bir sürece girdik birlikte anlayacağınız. Eski hikayeleri önüme çıkartmaya kararlı. Kısa sürede toparlanmayı umuyorum. Bu arada ne kadar salya, sümük dışarı atsam o kadar iyidir. Çünkü öksürüğümden anlaşılıyor ki, kalbim bayağı dolu. Neler biriktirip onları nasıl sahiplenip sımsıkı kavramışsam kolayca söküp atamıyorum malesef.

Ama galiba iyi bir şeye vesile olacak bu yaşadıklarım. Hani şu 20’li halde pakete sığışmış dal dedikleri; çakmakla haşır neşir olmazsa bize hiç bir zararı olmayan meretle, bir haftadır ben de haşır neşir olmuyorum. Ona yüklediğim anlamları değiştirmeye çalışıyorum ki, bedenim kendini iyi hissettiğinde de ona hayır demeyi sürdürebilsin. Dolayısıyla haftaya HAYIR demekten bahsediyor olacağım. Sizi de tanıklık etmeye beklerim.

Hadi kalın sağlıcakla…

Didem Elif

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

4 Yorum

  • Cevapla Cahide Akın 7 Nisan 2018 at 10:47

    Beden ruha sahip çıkıyor…..

  • Cevapla Hande Sönmezerler Sinan 8 Nisan 2018 at 00:26

    Geçmiş olsun canım. Ama evet acılar, ağrılar, hastalıklar gerçekten de ruhsal durumla çok alakalı.

  • Cevap Yaz