Bir Doz Hukuk

Kadın ve Hukuk

11 Ekim 2017

“KADIN”; nasıl da bir çırpıda söylüyoruz, değil mi? Kolaycacık çıkıveriyor ağzımızdan; “kadın”. Aslında içinde barındırdığı birden fazla anlamı fark etmeden konuşuveriyoruz öylece. “Kadın” demenin aslında “anne”, “eş” , “kardeş”, “sevgili” demek de olduğunu unutarak…

Bir hukukçu, öncesinde de bir kadın olarak size biz kadınların hukuktaki yerinden bahsetmek isterim. Tüm sosyal alanlarda olduğu gibi hiç şüphesiz kadının hukukta yer edinebilmesi de oldukça zaman almıştır. Bu gün Türk Dil Kurumu’nun güncel Türkçe sözlüğünde bile “kadın” kelimesi “Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri, becerileri olan” ifadesiyle karşılık buluyor. Yani kadın olman için ille de doğurup evi çekip çekiştirmen gerek diyor Türk Dil Kurumu bile! Peki ama kim bu toplumsal cinsiyet kavramlarını bizim kafamıza kakmaya çalışan? Gökten zembille inmedi ya!

Elbette zembil falan değil bunları başımıza açan! İlkel toplumlarda kadın ve erkeğin fiziki özelliklerinin farklı olması nedeniyle avlanmak, güvenliği sağlamak, yiyecek toplamak gibi işlerin erkekler tarafından üstlenildiği görülmüş. Bizim erkek tabi bunları yapınca bakmış ki fethetmek, mülk sahibi olmak, siyasi güç, toplum tarafından saygı duyulan bir statü getiriyor, kadının bu alanlara dâhil olmasını kendisinin konforunu sarsacak bir tehdit olarak görmüş ve bu konforun devamı için kimi zaman dini, kimi zaman kaba kuvveti kullanmış. Bir de kadının çocuk dünyaya getirebilme kabiliyeti ve onu beslemesi üstüne tuz biber olmuş, kadınlar hepten eve hapsolmuşlardır.

Hukukta ise kadın ve erkek arasındaki eşitlik her zaman bir insan hakları sorunu olarak gündeme gelmiştir. Ülkemizde ve dünyada yasal düzenlemelerle kadın-erkek eşitliğinin hukuki zemini her ne kadar güçlendirilmeye çalışılsa da, toplumsal cinsiyet eşitliği maalesef ki uygulamaya yansımamaktadır. Gün geçtikçe artan aile şiddetiyle beraber ne yazık ki kız çocukları istismar ve ihmalin yoğun olduğu ortamlarda büyümek zorunda kalmış ve özgüvenlerini yitirmişlerdir.

Kadın olmak bu ülkede her daim güçlü olmayı gerektirmiştir. Unutulmamalıdır ki, sosyal adaletin, kalkınmanın, barışın vazgeçilmez koşulundan biri de kadına olan saygıdır.

Her geçen gün gücünüze güç katmanız dileğiyle…

Av. Ecem Bacaz

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Yorum

 • Cevapla Didem Çelebi Özkan 11 Ekim 2017 at 13:36

  Ecemcim, düşüncelerini senin gibi kuvvetlice seslendirmekten korkmayan her kadını gördüğümde geleceğe daha umutlu bakabiliyorum. Bir gün bu seslerin toplumun kadın/erkek genelini kapsaması ise en büyük arzum…
   
  Aramıza hoş geldin canım. Umarım bizlerle birlikte çıktığın bu yolculuk sana da, bana verdiği kadar keyif verir.

 • Cevapla Bahar Erian 11 Ekim 2017 at 14:15

  Bursa ve Ben sizinle daha da güzel olacak. Hoşgeldiniz…

 • Cevap Yaz